Judesio pamokos. Ką kalba kūnai?

2021 Gruodžio 13

#Teatras

„Susidraugauti su savo kūnu – tai didelė dovana“ – mintimis dalijasi aktorė, režisierė, šokėja Indrė Mickus.

Mokytoja Indrė Mickus | INSITI Foto archyvas

Judesys yra neatsiejama mūsų kasdienybės dalis. Tokia neatsiejama, jog retai susimąstom, kad savo eisena, gestais, reakcijomis, net vienokia ar kitokia stovėsena mes į aplinką transliuojame savo mintis, jausmus, požiūrį, patirtis, energiją. Esame įpratę, jog judesiai – tai mūsų vidinės savijautos fizinė išraiška, kuri dažnai realizuojasi automatiškai, be didesnių pastangų ir tarsi patvirtina tai, ką sakome, mąstome arba kaip jaučiamės. Kasdienybėje vertinant žmogaus komunikaciją, judesiams dažniausiai atitenka (jeigu atitenka) antraeilis vaidmuo. Tačiau kas nutinka, jeigu žvelgiame į žmogaus komunikacines galimybes iš kito galo – fizinei išraiškai suteikdami pagrindinį vaidmenį?

Šokėjams, sportininkams, aktoriams ar kitų fiziškai aktyvių sričių atstovams šis klausimas greičiausiai nėra netikėtas. Judesys yra neatsiejama jų gyvenimo/darbo dalis ir dažnai fizinė saviraiška užima itin reikšmingą poziciją asmenybės formavimosi bei saviraiškos procese. Būtent kūno fiziniams gebėjimams dažnai teikiama pirmenybė prieš emocijas, mintis, intelektą. Kūno judesiai, pozos bei jų kaita diktuoja komunikacijos temą, mintį, sakinį, žodį, užduoda toną bei kuria emociją, formuoja santykius tarp „kalbančiojo“ ir „besiklausančiojo“, tarp atlikėjo/sportininko/aktoriaus ir žiūrovo.

Didelis indėlis kūno kalbos bei fizinės saviraiškos galimybių analizės srityje priklauso rusų režisieriui bei aktoriui V. Meyerhold‘ui, kuris didžiausią svarbą aktoriaus formavimo(-si) procese teikė kūno judesiams, tvirtindamas, jog taip, kaip kalba, mintys bei emocijos gali būti sąmoningai ar nesąmoningai transformuojamos į tam tikrus kūno judesius, taip ir judesiai turi galią išlaisvinti vidines žmogaus patirtis bei komunikuoti su žiūrovu.

Judesio pamoka | INSITI foto archyvas

INSITI Artistų Namų teatro studijos pamokų metu, siekiant ugdyti mąstančias, jaučiančias, kūrybingas asmenybes, jaunieji aktoriai yra supažindinami su įvairiomis technikomis bei metodais, padedančiais tiek teatro tiek kino srityse sukurti organiškus, įtikinamus bei įsimintinus personažus.

Mokytojos Indrės Mickus judesio pamokų metu jaunieji kūrėjai visų pirma mokosi pajausti save, priimti savo kūną tokį, koks jis yra bei atsikratyti baimių eksperimentuoti. Kūnui suteikiama laisvė ieškoti, nesigėdijant dėl keistų ar neįprastų rezultatų ar išskirtinių fizinių gebėjimų neturėjimo. Kiekvieno dalyvio kūnas – tai jo asmeninis vadovėlis, kurį reikia išdrįsti atversti, skaityti, pajausti ir suprasti. Įvairių pratimų bei užduočių pagalba analizuojami santykiai tarp judesio ir jausmo, judesio ir minties, judesio ir aplinkos, judesio ir nejudėjimo, judesio ir judesio…

Aktoriaus profesija – tai nuolatinis ieškojimas.

INSITI Artistų Namai – procesas, kuris atveria duris…

Nuotraukos

< Naujesnis įrašasKeliauti į viršųSenesnis įrašas >