Filmų, klipų, reklamų kūrimas - 5 patarimai pradedantiesiems!

2017 Birželio 27

#Kinas

5 PATARIMAI NORINTIEMS PRADĖTI KURTI FILMUS, KLIPUS AR REKLAMAS

Dokumentiniai bei meniniai filmai, muzikiniai klipai ir reklamos tapo neatsiejama mūsų visų gyvenimo dalimi. Nors dauguma su audiovizualiniais menais susiduria tik iš žiūrovo kėdės, sparčiai plečiasi ir entuziastų ratas, kurie nori pažinti, suprasti ir įvaldyti kino, reklamos ar klipų kūrimo paslaptis. Tačiau nuo ko pradėti, ką daryti ir ko nedaryti?

Režisierius Pijus Mickus pateikia savo rekomendacijas.

1. Nieko nelaukdamas, imk bet kokį filmuojantį prietaisą ir spausk REC! Nesvarbu turi idėją ar ne. Tai puikus startas ir dažniausiai maloni pažintis audiovizualine kūryba. Pradėjus savo karjerą tokiu būdu, turėsi medžiagos, kurią bus visuomet smagu prisiminti ir labai greitai suprasi, jog siekiant kokybės reikia paskirti bent šiek tiek laiko išankstiniams apmąstymams bei planavimui.

2. Atsisėsk (galima ir stovėti), nusiramink ir pagalvok apie tai, ką savo darbuose norėtum matyti pats arba ką norėtum parodyti kitiems. Taip – kalba eina apie idėją, viziją, siužetą, istoriją, scenarijų – kaip pavadinsi, taip nepagadinsi. Jeigu šiek žodžiai baugina, pradžioje galima paprasčiausiai apsistoti ties tam tikra tema (pvz.: purvini indai arba piktas kaimynas) ir tai jau bus puikus žingsnis dokumentinio filmo link. Filmuodamas kadrus, kurie vienaip ar kitaip siejasi su pasirinkta tema pastebėsi, kaip nepastebimai kuriasi istorija ir rašosi scenarijus.

3. Metas vėl nuspausti mygtuką REC. Pradžioje gali atrodyti, kad visi kadrai yra nekokybiški ir neįdomūs, tačiau labai dažnai pasitaiko atvejai, kai geriausi kadrai užklumpa netikėtai, arba atvirkščiai – blogiausia filmuota medžiaga montažo stadijoje tampa vertingiausia. Taigi nepasiduok anksčiau laiko ir nenuvertink savo gebėjimų. Eigoje gali kilti klausimas – „kiek minučių ar valandų filmuotos medžiagos reikia turėti, kad iš to išeitų filmas?“ Dažniausiai į šį klausimą padeda atsakyti intuiciją bei ambicijos. Kitais atvejais pasufleruoja mama arba piktas kaimynas tokiais žodžiais kaip: „Jeigu tu tuoj pat neišplausi visų tų indų, pamiršk visas savo kameras ir filmavimus“ arba „Jeigu dar sykį pamatysiu tave filmuojant, sudaužysiu tavo kamerą ir iškviesiu policiją“. Kai užfiksuoji tokias scenas, gali būti ramus, jog filmas nebus beviltiškai neįdomus. 99 procentų filmų, klipų ar reklamų sėkmės paslaptis yra konfliktas (fizinis, emocinis, dvasinis…).

4. Įsijunk kompiuterį su Windows operacine sistema ir atsidaryk montavimo programėlę Windows Movie Maker. Jeigu nerandi – ją galima nemokamai atsisiųsti internetu. Sekantis žingsnis būtų programos iškart neišjungti ir negalvoti, kad ko, ko, bet jau šito tai nesuprasi. Windows Movie Maker yra viena paprasčiausių vaizdo ir garso montavimo programų, kuriai paskyręs vos pusdienį (o gal ir mažiau) galėsi be didesnio vargo atsirinkti vertingus kadrus ir juos sudėlioti į tam tikrą seką. Montuojant filmuotą medžiagą, atkreipk dėmesį, kaip skirtingų kadrų jungimas, kuria vienokią ar kitokią prasmę, ir kaip pavieniai kadrai virsta istorija. Standartinis bei efektyviausias istorijos pasakojimo modelis atitinka mokyklinių rašinėlių reikalavimus – pradžia (pristatome pagrindinį veikėją bei jo aplinką), dėstymas (atskleidžiame problemą, analizuojame situaciją, auginame įtampą, pasiekiame kulminaciją) ir pabaiga (atskleidžiame susidariusios situacijos pasekmes bei pokyčius). Filmuotos medžiagos surikiavimas pagal atitinkamą eilėtvarką, padės aiškiai papasakoti pasirinktą istoriją, leis žiūrovams įsijausti į filmą ir bus puiki patirtis ateities darbams. Jeigu susiduri su techniniais sunkumais naudojantis programa, nedvejodamas ieškok pagalbos internete – ten jos, daugiau negu reikia.

5. Iškepęs savo pirmąjį blyną, nesigėdyk juo pavaišinti visus artimuosius, draugus ir net su audiovizualiniais menais susijusius pažįstamus. Būtinai. Kuo daugiau komentarų, kritikos, o gal net ir pagyrimų susilauksi – tuo spartesnis bus tavo tobulėjimo procesas. Rodydamas savo kūrinius nuolatos stebėk bei analizuok, kaip į tam tikras vietas reaguoja žiūrovai ir visuomet kantriai išklausyk jų pastabas po filmo. Nedrįsk žiūrovams aiškinti, kas ir kaip turėjo būti kitaip, kas ir kodėl nepavyko, pirma neišklausęs jų – eiliniai žiūrovai, nieko nesuprantantys apie „tikrą“ kiną, reklamas ir klipus yra tavo didžiausi mokytojai.

5.1 Gali šiek tiek didžiuotis savimi, kad sukūrei vienokį ar kitokį filmuką. Tai nėra taip lengva, kaip atrodo.

Nori sužinoti daugiau? Pats sukurti scenarijų ir pastatyti kino filmą? Ką veiki? INSITI Artistų Namai Kino studija kviečia prisijungti.

< Naujesnis įrašasKeliauti į viršųSenesnis įrašas >